Nejlepší sci-fi filmy roku 2010

Inception

V roce 2010 se toho příliš mnoho skutečně zajímavého neurodilo a tím méně tak na poli science fiction… ale to neznamená že mezi spoustou uprděných prskavek nemohla spadnout i jedna atomovka. Než si o ní něco řekneme bych ale rád trochu upřesnil to jakým stylem jsou filmy do žebříčku vybírány – vzhledem k tomu že se k nám do českých kin dostane ze zajímavých filmů sotva polovina a i z toho zbytku je jich značná část nasazená s několikaměsíčním zpožděním, tak jsem při vybírání trochu anarchisticky počítal nejen s těmi filmy které si loni odbyly svou českou premiéru, ale i s těmi které měly premiéru kdekoli jinde ve světě – například Splice či Repo Men.
Ale už k samotnému žebříčku těch nejlepších:

1. Inception

– Nemohlo to dopadnout jinak, Inception udeřil opravdu jako atomovka a rozmetl všechno kolem, jasně nejlepší filmy jaký loni spatřil světlo světa a Christopherovi Nolanovi by za něj měli postavit pomník. Doufejme že se brzy vykašle na natáčení nezajímavých filmů o Batmanovi a brzy se vytasí s nějakou podobnou peckou. Finančně to pro něj problém určitě velký nebude – publikum ho zjevně miluje a chodí na jeho filmy i přesto že jsou svou hloubkou tak nemainstreamové že by od kohokoli jiného zaručeně propadly. (rozpočet 160 milionů/celosvětové tržby 823 milionů)

2. The Road

- Fantasticky depresivní postapokalyptická vize světa s poslední hrstkou přežívajících lidí, které už v životě nic hezkého nečeká. S dalším z mistrovských hereckých výkonů Viggo Mortensena, nádhernou hudbou od Nicka Cavea a s knižní předlohou oceněnou Pulitzerovou cenou od Cormaca McCarthyho. (rozpočet 25 milionů/celosvětové tržby 28 milionů)

3. TRON: Legacy

– Velezábavný cyber-popový blockbuster s nejnašlapanějším audiovizuálem široko daleko (rozpočet 170 milionů/celosvětové tržby 291 milionů)

4. Mr. Nobody

– Mnohými opovrhovaný, mnohými milovaný. Pro všechny však nepochybně zajímavý film Belgický film s Jaredem Leto v hlavní roli, ne nepodobný klasickému Butterfly Effectu a místy snad i Donnie Darkovi. (údajný rozpočet 47 milionů/celosvětové tržby 2,3 miliony)

5. Predators

– Filmových návratů do osmdesátých let jsme se loni dočkali hned několika a Predátoři mezi nimi rozhodně nezapadli, byť ani svými kvalitami nijak zvlášť nepřekvapili. Adrien Brody holt nemá ani Schwarzeneggerovo charisma, ani jeho muskulaturu a tak se dalo těžko čekat že si to se šmejdem z vesmíru rozdá na férovku tak drsně a nezpomenutelně jako se to stalo v roce 1987. Ale pořád je to fajn řežba. (rozpočet 40 milionů/celosvětové tržby 126 milionů)

Bohužel nejen zlato je všechno co se třpytí, ukázkové zmetky se našly také. Nemůžu se rozhodnout která z nich je horší, tak je zmíním obě – je to Legie (andělé v zoufale debilním a hlavně překvapivě nudném filmu vyhlazují lidstvo) a Book of Eli (Denzel Washington jako černý badass prorok chrání poslední Bibli v apokalypsou zdevastovaném světě a pronáší při tom taková moudra že z toho všem racionálním ateistům vybuchují hlavy).

Obzvlášť v případě Legie mě to mrzí velmi, potenciál na velmi zábavnou béčkovou blbinu tam byl obrovský… leč nestalo se tak. Nicméně ten samý režisér, dokonce s tím samým obsazením chystá na příští rok film Priest – něco na první pohled připomínajícího právě Book of Eli, jenže s hromadou drog, nadsázky a cynického kydlení navrch. Snad se mu tedy reparát povede lépe.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>