Prometheus – novinka

1332356509

Čím jiným bych mohl začít, než shrnutím základních informací o nejočekávanějším sci-fi příštího roku – o Prometheovi:

 

Před více než třiceti lety natočil režisér Ridley Scott jako svůj teprve druhý celovečerní film, sci-fi horror Vetřelec – a způsobil tím revoluci v žánru z níž těži kinematografie dodnes. Místo inteligencí nadřazených bytostí předvedl takřka nesmrtelné monstrum s nádherně děsivým vzhledem a párem věčně hladových čelistí. Ty se zakously do popkultury tak hluboko, že z toho vznikla jedna z nejváženějších značek filmu ke které krom několika výborných pokračování a mizerných spin-offů patří i množství počítačových her, komiksů a tun merchandisingu – od plastových figurek, přes plyšové hračky a trička až po pletené šály (pravděpodobně).

1332356509

Původní série filmů pod tím vším ale tak nějak zemřela vyčerpáním a na čtrnáct dlouhých let se po ní slehla zem… dokud se k ní nevrátil samotný Scott (po tom co natočil Blade Runnera a další bezmála dvě desítky filmů které ho nesmazatelně zapsaly do historie) s nápadem natočit zas jedno seriozní pokračování ze kterého by fandům nevypadávaly vlasy hrůzou, respektive spíš prequel který by mimo jiné vysvětlil i původ onoho Vetřelci zlikvidovaného mimozemšťana (familierně přezdívaného Space Jockey), jehož varovný signál celou ságu doslova odstartoval. Jenže se zažral do práce na scénáři tak silně, že mu z něj nečekaně vypadla jeho hlavní hvězda a on zjistil že chystá Vetřelce bez „Vetřelce“ – tedy že se z prequelu série stal zcela samostatný, originální příběh, a Prometheus byl na světě.

 

Což hodně potěšilo hlavně producenty (FOX), kteří předtím odmítali dát 200M dolarů na film s Rkovým ratingem, a to mimo jiné znamená že Prometheus bude mít buď přístupnost PG-13, a/nebo výrazně nižší rozpočet (pravděpodobně kolem 150M). Podle neoficiálních informací Ridley natočil film tak aby se případně dal na PG-13 sestříhat, takže minimálně na DVD a Blu ray pak vyjde i necenzurovaná verze.

Jisté ovšem je že Prometheus pořád bude nějakým způsobem se zavedenou sérií propojený, takže fandové se nepochybně budou v kinech nadšeně předhánět v tom kdo pochytí víc narážek a detailů. O samotném příběhu ale moc konkrétních a ověřených informací stále není, krom Ridleyho neustálých narážek na „nové a provokativní myšlenky“ ve filmu obsažené… a krom velice lákavého obsazení čítajícího Michaela Fassbendera (s nímž jde jen letos do kin pět filmů a minimálně za dva z nich bude mít šanci i na oscarové nominace), Noomi Rapace (švédská trilogie Milenium, kterou teď „přetáčí“ David Fincher), Guye Pearce (Dravci, Proposition) a Charlize Theron (Zrůda, Cesta).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>